Iniekcje geopolimerowe są szeroko stosowaną metodą napraw osiadających budynków, posadzek oraz szeregu innych obiektów budowlanych posadowionych na nieodpowiednio przegotowanym gruncie. Iniekcje są metodą efektywną, uniwersalną i praktycznie nieinwazyjną dla użytkowników obiektu. Jeśli jesteś zainteresowany tą technologią i chcesz dowiedzieć się jak stosujemy tą metodę od projektu do usunięcia uszkodzeń, zapraszam do lektury!
Czym są iniekcje geopolimerowe?
Iniekcje geopolimerowe polegają na wstrzykiwaniu pod dużym ciśnieniem ekspansywnych żywic, które wzmacniają penetrowany grunt i w znacznym stopniu zwiększają jego parametry wytrzymałościowe. Reakcja naprawianego elementu widoczna jest po krótkim czasie od momentu aplikacji żywicy (już po ok. 90 sekundach!). Składniki iniekcji to substancje nietoksyczne które nie stanowią zagrożenia dla wód gruntowych oraz środowiska naturalnego. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością mechaniczną uzyskiwaną w krótkim czasie, brakiem wrażliwości na wodę i niską palnością, a także właściwościami gazo- i hydroizolacyjnymi. Dodatkowo skład żywicy dobieramy na podstawie sytuacji na budowie – gwarantuje to rozwiązanie idealnie dopasowane do warunków na terenie inwestycji.
Jak wygląda proces wzmocnienia gruntów słabonośnych?
Każde zlecenie rozpoczynamy od wizji lokalnej oraz badania gruntu (odwierty geologiczne oraz kontrola zagęszczenia) w celu ustalenia przyczyny osiadania obiektu lub posadzki. Następnie wykonujemy projekt wzmocnienia podłoża, który obejmuje plan rozmieszczenia siatki niewielkich otworów technologicznych (o średnicy 12-16 mm) przez który podawany będzie roztwór penetrujący grunty słabonośne. Żywicę wstrzykujemy na ustaloną głębokość wzmacniając tym samym podłoże gruntowe i podnosząc budynek lub inne elementy które osiadły. Proces wstrzykiwania nieustannie kontrolujemy za pomocą czujników laserowych z dokładnością do dziesiątych części milimetra.
Dlaczego warto zastosować iniekcje geopolimerowe?
- Iniekcje są technologią całkowicie bezwykopową – brak uciążliwych robót i zniszczeń. Bez ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku.
- Technologia przyjazna środowisku – do 80% mniejsza emisja CO2 w porównaniu z technologiami opartymi na cemencie portlandzkim. Brak ingerencji w skład chemiczny gruntów i wód gruntowych.
- Wysoka precyzja i natychmiastowy efekt. Proces korekcji poziomu budynku kontrolowany z wysoką precyzją do 1 mm.