Płyta fundamentowa to zaraz po ławach najpopularniejszy rodzaj fundamentu. Najczęściej stanowi dla nich alternatywę, jednak coraz częściej inwestorzy decydują się na płytę fundamentową, nawet przy bardzo dobrych warunkach gruntowych. Jeżeli zastanawiasz się nad budową domu i chcesz wiedzieć co to jest płyta fundamentowa, w tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje.
W jaki sposób zaprojektować odpowiedni fundament
Fundamenty mają za zadanie przenieść obciążenia od budynku na podłoże gruntowe w taki sposób, aby nie zaburzyć nośności układu podłoże-fundament. Czyli, aby nie doszło do nadmiernego, bądź nierównomiernego odkształcenia gruntu, pod wpływem ciężaru budynku. Jeżeli chcemy zaprojektować fundamenty musimy posiadać wszelkie niezbędne, techniczne informacje, na temat konstrukcji budynku.
Ponadto musimy wiedzieć wszystko na temat warunków gruntowo-wodnych, panujących na danym terenie. Dopiero wtedy, na podstawie wykonanych obliczeń możemy dobrać odpowiednie fundamenty oraz ich parametry, tak aby prawidłowo spełniały swoje zadanie. Najczęściej wstępne założenia odnośnie fundamentów, podczas fazy projektowania budynku zmieniają się w nieznaczny sposób lub nie zmieniają w ogóle. Jednak nie jest to regułą.
Dlatego należy wykonać badania geotechniczne, aby mieć pewność co do tego, że projektowany budynek będzie stał stabilnie. Każde nierównomierne osiadanie, będzie powodować dodatkowe naprężenia wewnątrz fundamentów. Jeżeli fundamenty ulegną odkształceniom, naprężenia przeniosą się na samą konstrukcję budynku.
Może to prowadzić do uszkodzeń budynku tj. pękające ściany, czy odspajające się posadzki. Jeżeli chodzi o projektowanie ław fundamentowych, głównie dostosowuje się ich szerokość, ławy mają z reguły od 60 do 80 cm szerokości, w zależności od potrzeb. W przypadku płyt fundamentowych liczy się ich grubość.
Płyta fundamentowa, która znajduje się pod budynkiem musi być wystarczająco gruba, aby zachowała odpowiednią sztywność i nie uległa zbyt dużym odkształceniom.
Co to jest płyta fundamentowa
Jeżeli chodzi o konstrukcję płyty fundamentowej jest ona bardzo prosta. Tego rodzaju fundament, to w zasadzie betonowa płyta, posiadająca wewnątrz zbrojenie w formie siatki oraz czasami instalację grzewczą. Ponadto wokół płyty żelbetowej znajduje się izolacja termiczna, najczęściej w formie płyt XPS oraz przeciwwodna jako folia polietylenowa.
Pierwotnym założeniem wynalezienia płyty fundamentowej, było używanie tego rodzaju fundamentu jako alternatywy dla ław fundamentowych. Obecnie tego rodzaju fundament cieszy się coraz większą popularnością. Po tego typu rozwiązanie sięgają inwestorzy nawet w sytuacji kiedy nie jest to konieczne.
Płyta fundamentowa z reguły jest droższa niż ławy, jednak jest to fundament, który ma wiele zalet. Przede wszystkim nie jest tak narażona na kontakt z wodami gruntowymi jak ławy fundamentowe. Najczęściej płyty fundamentowe pod budynki jednorodzinne są posadowione na głębokości nie większej niż 0,3-0,4 m p.p.t.. Rzadko zdarza się, aby wody gruntowe występowały tak płytko.
Oczywiście fundamenty mają odpowiednie zabezpieczenia przed wodą. Jednak po pierwsze, tego typu izolację przeciwwodną należy szczególnie starannie wykonać, a po drugie pamiętajmy, że budowa domu to inwestycja na długie lata, wszelkiego rodzaju usterki fundamentów, które mogą wyjść dopiero po pewnym czasie, bardzo trudno naprawić.
Dlatego lepiej jest po prostu ograniczyć kontakt fundamentów z wodami gruntowymi do minimum. W ten sposób nie narażamy się na ewentualne dodatkowe problemy i koszty związane z ich rozwiązywaniem.
Płyta fundamentowa a ławy fundamentowe
Fundamenty tradycyjne w formie ław, muszą mieć dobre warunki do posadowienia, aby można je było wykonać. Chodzi tutaj głównie o odkształcalność podłoża gruntowego oraz wysokość zwierciadła wód gruntowych. W przypadku ław, powierzchnia styku między fundamentem, a gruntem jest stosunkowo niewielka.
Ławy znajdują się pod ścianami nośnymi budynku, natomiast płyta fundamentowa jest umieszczona również w miejscu posadzek. Z tego względu, powierzchnia fundamentu, na której rozkładają się obciążenia jest dużo większa w przypadku płyty fundamentowej. Dzięki temu ciężar może być rozłożony dużo bardziej równomiernie na podłożu gruntowym niż w przypadku ław fundamentowych.
Płyta fundamentowa świetnie sprawdza się na słabszych gruntach, jednak nie oznacza to, że można jej używać zawsze i wszędzie. Nawet tego rodzaju fundament ma swoje ograniczenia. Jeżeli mówimy o gruntach bardzo słabych, których wskaźnik plastyczności, ustalony podczas badań geotechnicznych, klasyfikuje je jako grunty plastyczne, to płyta fundamentowa może okazać się niewystarczająca.
W takiej sytuacji trzeba będzie sięgnąć po fundamenty pośrednie, najczęściej w formie pali i oprzeć budynek na warstwach odpowiednio wytrzymałych, zalegających głębiej. Pale fundamentowe mogą sięgać do różnych głębokości, nawet do kilkudziesięciu metrów. Wszystko zależy od tego na jakiej głębokości jest docelowa warstwa.
Na szczęście, tak długie pale stosuje się pod większe inwestycje budowlane. Jeżeli chodzi o budynki jednorodzinne, to pale mają od kilku do kilkunastu metrów. Oczywiście, aby znaleźć odpowiednią warstwę, na której będzie się opierał budynek, należy wykonać badania geotechniczne.
Czy warto wykonać badania geotechniczne
W związku z wejściem w życie nowego prawa budowlanego, nastąpiło w nim wiele zmian, jedną z nich jest konieczność wykonywania badań geotechnicznych pod każdego rodzaju inwestycję budowlaną.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. dotyczącym ustalenia geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, opinia geotechniczna jest obligatoryjna w przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii.
Ponadto, nawet zakładając, że badania geotechniczne nie są koniecznością to i tak warto je wykonać. Nie jest duży koszt w porównaniu do kosztów budowy przeciętnej wielkości budynku jednorodzinnego. Natomiast naprawianie ewentualnych strat związanych ze źle dobranymi fundamentami, często jest drogą koniecznością.
Chcesz sprawdzić grunt przed budową domu? Dzwoń!
781 007 800