Płyta fundamentowa jest często wybieraną alternatywą dla ław fundamentowych. Coraz więcej osób uważa, że dom na płycie fundamentowej jest bardziej korzystnym dla nich rozwiązaniem. Ma to miejsce nawet w sytuacji kiedy zastosowanie tego rodzaju fundamentu nie jest konieczne.
Czym jest płyta fundamentowa
Płyta fundamentowa jest cały czas traktowana jako nowy rodzaj fundamentowania. Podział fundamentów bezpośrednich obejmuje płytę oraz ławy bądź stopy fundamentowe, nazywane potocznie fundamentami tradycyjnymi. Generalnie rzecz ujmując, przyczyną dla której wynaleziono płytę fundamentową była potrzeba znalezienia fundamentu lepszego w swojej konstrukcji niż ławy fundamentowe.
Fundamenty tradycyjne w postaci ław znajdują bardzo często zastosowanie, jednak nie nadają się na grunty o słabszych parametrach. Problemem jest również zwierciadło wód gruntowych, które może występować na tyle płytko pod powierzchnią terenu, że nie da się w prosty sposób przeprowadzić prac ziemnych.
Mimo pierwotnego założenia, dla którego powstała płyta fundamentowa, ma ona na tyle dużo zalet, że wiele osób decyduje się dopłacić do tego rodzaju fundamentu, nawet w sytuacji kiedy można wybudować dom na ławach fundamentowych. Jednym z podstawowych udogodnień związanych z zastosowaniem płyty fundamentowej jest brak konieczności wylewania betonu pod posadzki.
Ten rodzaj fundamentu znajduje się pod całym budynkiem, a nie tylko pod jego ścianami jak w przypadku ław fundamentowych. Dzięki temu obciążenia od budynku są rozkładane na dużo większej powierzchni niż w przypadku fundamentów tradycyjnych. Dlatego płyta fundamentowa może świetnie się sprawdzić w przypadku słabszych gruntów lub gruntów o mocno zróżnicowanych parametrach wytrzymałościowych.
Ewentualne osiadania różnicowe, które mogłyby się wytworzyć mogą zostać zredukowane. Płyta fundamentowa budowana pod dom o przeciętnych gabarytach, z reguły nie ma więcej niż 30 – 40 cm grubości. W wyjątkowych sytuacjach jeżeli konstrukcja posiada więcej kondygnacji lub jej ogólny ciężar jest większy, to grubość płyty fundamentowej musi być adekwatna do wytwarzanych przez budynek naprężeń.
Wpływ na grubość płyty mają również zamontowane w niej instalacje w postaci ogrzewania podłogowego, które może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz płyty. Beton do wykonywania płyt fundamentowych to przeważnie B20, jednak ostateczną decyzję dotyczącą klasy betonu musi podjąć projektant danego fundamentu. Oczywiście beton najlepiej zamówić w betoniarni.
Zbrojenie płyty jest dwuwarstwowe, składa się z siatki zbrojeniowej górnej i dolnej wykonanej ze stali. Siatkę układa się na stojakach dystansowych, które znajdują się na izolacji termicznej lub przeciwwilgociowej.
Kiedy stawiać dom na płycie fundamentowej, a kiedy na ławach
Fundamenty budynku muszą być dobrane w adekwatny sposób do warunków gruntowo-wodnych panujących w podłożu oraz parametrów technicznych danej konstrukcji budowlanej. Płyta fundamentowa jest przystosowana do budowania na słabszych gruntach mineralnych tj. piaski czy gliny. Natomiast nie poradzi sobie z każdymi warunkami gruntowymi.
Czasami plastyczność gruntów spoistych jest na tyle duża, że nie nadają się jako oparcie dla fundamentów budynku. Możemy także natrafić na grunty niebudowlane tj. grunty organiczne lub nasypy niekontrolowane. Każdy rodzaj fundamentów musi być posadowiony pośrednio lub bezpośrednio na gruntach budowlanych o odpowiednio wysokich parametrach wytrzymałościowych.
Jeżeli w podłożu, podczas badań geotechnicznych natrafimy np. na torfy, trzeba będzie je usunąć z wykopu, a braki uzupełnić nasypem budowlanym. W sytuacji kiedy grunty nie nadające się pod budowę sięgają do znacznych głębokości i nie opłaca się ich usuwać, konieczne jest zastosowanie fundamentów pośrednich w postaci pali fundamentowych.
Niestety sytuacje, w których właściciel nieopatrznie pakuje się w dodatkowe koszty, kupując działkę bez wiedzy na temat tego co znajduje się w podłożu, czasami się zdarzają. Dlatego w tej materii domysłów odnośnie tego co znajduje się w podłożu należy być bardzo ostrożnym.
Najczęściej problemy wynikają z tego, że inwestorzy sugerują się tym co mają w podłożu gruntowym sąsiedzi lub co gorsza samymi tylko oględzinami terenowymi. Jest to bardzo zgubne podejście, które może wiązać się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jedynym sposobem, aby mieć pewność odnośnie gruntów na danej działce jest wykonanie badań geotechnicznych.
Chcesz sprawdzić grunt przed budową domu? Dzwoń!
781 007 800